Druk na tkaninie – metody i możliwości

Dawniej zdecydowana większość ubrań pozbawiona była jakichkolwiek wzorów. Trendy mody zakładały głównie noszenie klasycznej odzieży, pozbawionej dodatkowych zdobień. Niekiedy panie decydowały się jedynie na wpięcie delikatnej broszki, która nadawała kreacji oryginalności. Na szczęście czasy te mamy dawno za sobą i dziś nadruki na tkaninach stanowią już swego rodzaju codzienności. Właśnie z tego powodu warto z bliska poznać wspomnianą metodę, a tym samym zgłębić tajniki druku cyfrowego na tkaninach. Czym wobec tego jest druk na tkaninie i jak wygląda od strony technicznej?

Na czym to polega?

Technika uwzględniająca druk na tkaninach polega na nadrukowaniu wybranego wzoru na papierze za pomocą farb sublimacyjnych. Otrzymany w ten sposób wzór przedrukowuje się na biały materiał poliestrowy lub też innego rodzaju podłoże. Samo przedrukowanie odbywa się za wykorzystywaniem termoprasy płaskiej bądź też rolowej. Co jednak najciekawsze to fakt, iż w praktyce opisywana technika umożliwia otrzymanie wręcz niezliczonej ilości kolorów! Ale to nie wszystko. Poza tym możliwe jest uzyskanie efektownych przejść tonalnych. Wykonany w ten prosty sposób druk na tkaninie odznacza się wysoką precyzją, trwałością, ostrością krawędzi wzoru oraz wręcz idealną gładkością. Wszystko razem sprawia wrażenie zatopienia w materiale.

Rodzaj tkaniny

Jak wspominaliśmy, druk na tkaninie to metoda składająca się z kilku kroków. W początkowym etapie wykonywania nadruku wybrany wzór musi znaleźć się na materiale wykonanym z poliestru. To niezwykle ważne, bowiem zastosowanie opisywanej metody możliwe jest tylko i wyłącznie na materiałach, które zawierają w swoim składzie przynajmniej 80% poliestru. Czy to duże ograniczenie? W żadnym razie! Jak pokazuje to praktyka istnieje spora ilość materiałów spełniających ten warunek. Wśród takowych znajdziemy między innymi polar, żakard, koronki, elanę, lycrę, coolmax, softshell, dzianiny sportowe, flagówki, tkaniny techniczne, obiciowe, materiały dekoracyjne, szyfon, tiul, satynę, a także wiele innych.

Scroll to Top